امروز :

فارسی
ENGLISH
دور نمای شهر چرمهین مجموعه فرهنگی گردشگری آبشار شاهلولاک چرمهین پذیرای گردشگران
منطقه نمونه گردشگری آبشار شاهلولاک چرمهین
آبشارشاهلولاک در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر چرمهین واقع شده است این آبشاردائمی است ،  میزان آبدهی آبشار شاهلولاک در طول سال متفاوت است همچنین آبشار فصلی که در منطقه به هلکی" Holoki " معروف است  از دل دیواره سنگی در نزدیکی آبشار شاهلولاک سرآزیر میشود. آبشار فصلی در سالهایی که بارندگی قابل توجه باشد در ابتدای بهار شروع به ریزش میکند. منحصر بودن این آبشارها به این جهت است که بصورت چشمه پرآب و خروشان از قلب دیواره مرتفع کوه با شیب منفی سرازیر میگیرد در صورتی که اغلب آبشارهای ایران به صورت جوی روان از روی سطح سرازیر میشوند. در زمستان آب این آبشارها به صورت قندیلهای یخی تشکیل میشود. آب آبشار در قسمتی که نزد مردم محلی به حوض معروف است آرام گرفته و از طریق جویبارها به سمت مزارع و درختان پایین کوه جاری میگردد. . در اطراف آبشار تعداد زیادی آبچکان نیز وجود دارد و قسمت زیرین آبشار دائمی با قندیلهای عظیم آهکی به طرز باشکوهی آراسته گردیده است که آبشار شاهلولاک از روی این قندیلهای عظیم  پوشیده از خزه پایین میریزد و با توجه به ارتفاع زیاد آبشار، آب هنگام ریزش با هوا مخلوط شده و در برخورد با قندیلها بصورت قطرات بارانی و شبنمی ریز به زمین پاشیده میشود و این خود از جاذبه های این آبشار به شمار می آید. سطح بیرونی این قندیلها با خزه و جلبک پوشیده شده که به زیبایی آن می افزاید. از جمله امکانات رفاهی مجموعه میتوان به پارکینگ ، نمازخانه ، محلهای استراحت و مکانهای تفریحی و ورزشی و همچنین احداث پله های سنگی جهت سهولت دسترسی گردشگران به محل آبشارها که در سالهای اخیر به همت شهرداری چرمهین احداث گردیده است اشاره نمود.

منطقه نمونه گردشگری آبشار شاهلولاک چرمهین یکی از 6 منطقه نمونه گردشگری شهرستان لنجان می باشد ، طرح جامع منطقه نمونه گردشگری آبشار شاهلولاک به وسعت بیش از 95 هکتار با پیش بینی فضاهای ورزشی ،تفریحی، ویلا
ی استیجاری ، فضای سبز، رستوران ، جنگلکاری ، پارکینگ و آمفی تئاتر  در سال 1391 تهیه و به تصویب کارگروه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان رسیده است .
  مرجع :     http://isfahancht.ir/Fa.aspx?p=521